First Term Academic Prize Presentation

Date: 07/03/2018

Name

C.Name

Class

subject

place

Law Yat Yin

羅一言

1A

Form Prize (2017-18 First Term)

1st

Chow Yui Chung

鄒銳聰

1A

Form Prize (2017-18 First Term)

2nd

Liu Li

劉莉

1B

Form Prize (2017-18 First Term)

3rd

Liu Haoyu

劉浩宇

1B

Form Prize (2017-18 First Term)

4th

Abdul Rafay Asim

1A

Form Prize (2017-18 First Term)

5th

Cheung Chun Hin

張俊軒

1B

Form Prize (2017-18 First Term)

6th

Chan Yiu Ming

陳耀明

1B

Form Prize (2017-18 First Term)

7th

Kwai Hiu Fai

季曉暉

1C

Form Prize (2017-18 First Term)

8th

Yau Man Ching

丘文靜

1B

Form Prize (2017-18 First Term)

9th

Tam Ka Po

譚家寶

1A

Form Prize (2017-18 First Term)

10th

Law Yat Yin

羅一言

1A

Class Prize (2017-18 First Exam)

1st

Chow Yui Chung

鄒銳聰

1A

Class Prize (2017-18 First Exam)

2nd

Abdul Rafay Asim

1A

Class Prize (2017-18 First Exam)

3rd

Liu Li

劉莉

1B

Class Prize (2017-18 First Exam)

1st

Liu Haoyu

劉浩宇

1B

Class Prize (2017-18 First Exam)

2nd

Cheung Chun Hin

張俊軒

1B

Class Prize (2017-18 First Exam)

3rd

Kwai Hiu Fai

季曉暉

1C

Class Prize (2017-18 First Exam)

1st

Law Sai Hin

羅世軒

1C

Class Prize (2017-18 First Exam)

2nd

Li Chak Fung

李澤峰

1C

Class Prize (2017-18 First Exam)

3rd

Guo Jihong

郭繼鴻

1D

Class Prize (2017-18 First Exam)

1st

Chung Siu Hei

鍾兆熹

1D

Class Prize (2017-18 First Exam)

2nd

Sin Hiu Kwan

冼曉君

1D

Class Prize (2017-18 First Exam)

3rd

Law Yat Yin

羅一言

1A

Chinese Language

1st

Law Yat Yin

羅一言

1A

English Language

1st

Law Yat Yin

羅一言

1A

Mathematics

1st

Law Yat Yin

羅一言

1A

Liberal Studies

1st

Law Yat Yin

羅一言

1A

Integrated Science

1st

Law Yat Yin

羅一言

1A

Geography

1st

Law Yat Yin

羅一言

1A

History

1st

Lau Yun Pang

劉潤鵬

1C

Chinese History

1st

Lam Pui Chak

林培澤

2B

Form Prize (2017-18 First Term)

1st

Asghar Obaid

奥巴

2D

Form Prize (2017-18 First Term)

2nd

Ng Pak Wing

吳柏潁

2A

Form Prize (2017-18 First Term)

3rd

Wong Chi Wai

王智煒

2B

Form Prize (2017-18 First Term)

4th

Chan Man Hon

陳文瀚

2B

Form Prize (2017-18 First Term)

5th

Chiu Wing Hei

趙詠熙

2D

Form Prize (2017-18 First Term)

6th

Lee Cheuk Hon

李卓翰

2B

Form Prize (2017-18 First Term)

7th

Ma Wai Yi

馬慧怡

2A

Form Prize (2017-18 First Term)

8th

Chan Yee Ting

陳綺婷

2D

Form Prize (2017-18 First Term)

9th

Lee Cheuk Lam

李卓霖

2A

Form Prize (2017-18 First Term)

10th

Ng Pak Wing

吳柏潁

2A

Class Prize (2017-18 First Exam)

1st

Ma Wai Yi

馬慧怡

2A

Class Prize (2017-18 First Exam)

2nd

Lee Cheuk Lam

李卓霖

2A

Class Prize (2017-18 First Exam)

3rd

Lam Pui Chak

林培澤

2B

Class Prize (2017-18 First Exam)

1st

Wong Chi Wai

王智煒

2B

Class Prize (2017-18 First Exam)

2nd

Chan Man Hon

陳文瀚

2B

Class Prize (2017-18 First Exam)

3rd

Liu Cheuk Chi

廖卓芝

2C

Class Prize (2017-18 First Exam)

1st

Wong Yi Man

王伊漫

2C

Class Prize (2017-18 First Exam)

2nd

Yuen Ka Ying

袁嘉盈

2C

Class Prize (2017-18 First Exam)

3rd

Asghar Obaid

奥巴

2D

Class Prize (2017-18 First Exam)

1st

Chiu Wing Hei

趙詠熙

2D

Class Prize (2017-18 First Exam)

2nd

Chan Yee Ting

陳綺婷

2D

Class Prize (2017-18 First Exam)

3rd

Lam Pui Chak

林培澤

2B

Chinese Language

1st

Lam Pui Chak

林培澤

2B

English Language

1st

Lam Pui Chak

林培澤

2B

Mathematics

1st

Lam Pui Chak

林培澤

2B

Integrated Science

1st

Ng Pak Wing

吳柏潁

2A

Liberal Studies

1st

Ng Pak Wing

吳柏潁

2A

Geography

1st

Chan Man Hon

陳文瀚

2B

Chinese History

1st

Lee Cheuk Hon

李卓翰

2B

History

1st

Lam Cho Ling

林楚玲

3B

Form Prize (2017-18 First Term)

1st

Fan Yeung Ching

范洋菁

3A

Form Prize (2017-18 First Term)

2nd

Li Jun

李珺

3B

Form Prize (2017-18 First Term)

3rd

Yau Yuet Ming

丘月明

3B

Form Prize (2017-18 First Term)

4th

Yu Chun Wa

余俊華

3B

Form Prize (2017-18 First Term)

5th

Chan Chi Shing

陳志誠

3B

Form Prize (2017-18 First Term)

6th

Luk Man Fung Ricky

陸文鋒

3A

Form Prize (2017-18 First Term)

7th

Lam Hoi Ying

林鎧盈

3A

Form Prize (2017-18 First Term)

8th

Ng Chung Ming

吳頌銘

3A

Form Prize (2017-18 First Term)

9th

Wong Cheuk Ki

黃綽琪

3A

Form Prize (2017-18 First Term)

10th

Fan Yeung Ching

范洋菁

3A

Class Prize (2017-18 First Exam)

1st

Luk Man Fung Ricky

陸文鋒

3A

Class Prize (2017-18 First Exam)

2nd

Lam Hoi Ying

林鎧盈

3A

Class Prize (2017-18 First Exam)

3rd

Lam Cho Ling

林楚玲

3B

Class Prize (2017-18 First Exam)

1st

Li Jun

李珺

3B

Class Prize (2017-18 First Exam)

2nd

Yau Yuet Ming

丘月明

3B

Class Prize (2017-18 First Exam)

3rd

Leung Ka Chun

梁家駿

3C

Class Prize (2017-18 First Exam)

1st

Fung Wing Hang

馮穎行

3C

Class Prize (2017-18 First Exam)

2nd

Chang Ching Hoi

鄭程海

3C

Class Prize (2017-18 First Exam)

3rd

Yeung Mei Yi

楊美怡

3D

Class Prize (2017-18 First Exam)

1st

Fung Yan Yu

馮欣愉

3D

Class Prize (2017-18 First Exam)

2nd

Chau Chun ho Rocky

周俊浩

3D

Class Prize (2017-18 First Exam)

3rd

Fung Yan Yu

馮欣愉

3D

Chinese Language

1st

Fan Yeung Ching

范洋菁

3A

English Language

1st

Fan Yeung Ching

范洋菁

3A

History

1st

Ng Chung Ming

吳頌銘

3A

Mathematics

1st

Luk Man Fung Ricky

陸文鋒

3A

Biology

1st

Li Jun

李珺

3B

Physics

1st

Li Jun

李珺

3B

Geography

1st

Lam Cho Ling

林楚玲

3B

EPA

1st

Lam Cho Ling

林楚玲

3B

Chinese History

1st

Chan Chi Shing

陳志誠

3B

Chemistry

1st

Lam Tsz Lik

林子力

4C

Form Prize (2017-18 First Term)

1st

Ho Cheuk Him Justin

何卓謙

4E

Form Prize (2017-18 First Term)

2nd

Yeung Ka Yan

楊嘉茵

4E

Form Prize (2017-18 First Term)

3rd

Wong Ho Yan

黃可恩

4D

Form Prize (2017-18 First Term)

4th

Tsim Tsz Yeung

詹梓洋

4E

Form Prize (2017-18 First Term)

5th

Cheng Ka Ho

鄭嘉浩

4D

Form Prize (2017-18 First Term)

6th

Chan Wai Yan

陳慧茵

4D

Form Prize (2017-18 First Term)

7th

Wong Sin Yau

黃倩悠

4C

Form Prize (2017-18 First Term)

8th

Tsai Man Man

蔡文雯

4E

Form Prize (2017-18 First Term)

9th

Yeung Kai Chun

楊啟俊

4D

Form Prize (2017-18 First Term)

10th

Lau Ho Tin

劉灝天

4A

Class Prize (2017-18 First Exam)

1st

Chan Man Choi

陳敏才

4A

Class Prize (2017-18 First Exam)

2nd

Wong Hon Hei

黃漢熙

4A

Class Prize (2017-18 First Exam)

3rd

Li Wai Lung

李偉隆

4B

Class Prize (2017-18 First Exam)

1st

Chu Ka Yi

朱家怡

4B

Class Prize (2017-18 First Exam)

2nd

Tsui Kwai Chun

徐貴真

4B

Class Prize (2017-18 First Exam)

3rd

Lam Tsz Lik

林子力

4C

Class Prize (2017-18 First Exam)

1st

Wong Sin yau

黃倩悠

4C

Class Prize (2017-18 First Exam)

2nd

Li Wai Yee

李慧儀

4C

Class Prize (2017-18 First Exam)

3rd

Wong Ho Yan

黃可恩

4D

Class Prize (2017-18 First Exam)

1st

Cheng Ka ho

鄭嘉浩

4D

Class Prize (2017-18 First Exam)

2nd

Chan Wai Yan

陳慧茵

4D

Class Prize (2017-18 First Exam)

3rd

Ho Cheuk Him Justin

何卓謙

4E

Class Prize (2017-18 First Exam)

1st

Yeung Ka Yan

楊嘉茵

4E

Class Prize (2017-18 First Exam)

2nd

Tsim Tsz Yeung

詹梓洋

4E

Class Prize (2017-18 First Exam)

3rd

Lam Tsz Lik

林子力

4C

Chinese Language

1st

Lam Tsz Lik

林子力

4C

Visual Arts (HKDSE)

1st

Lam Tsz Lik

林子力

4C

BAFS

1st

Lam Tsz Lik

林子力

4C

Liberal Studies

1st

Barua Shangjuty

4E

English Language

1st

Chung Tak Hei

鍾德曦

4E

Mathematics

1st

Ho Cheuk Him Justin

何卓謙

4E

Chemistry

1st

Ho Cheuk Him Justin

何卓謙

4E

Geography

1st

Ho Cheuk Him Justin

何卓謙

4E

Economics

1st

Tsim Tsz Yeung

詹梓洋

4E

Biology

1st

Cheng Ka Ho

鄭嘉浩

4D

Physics

1st

Lai Hung Mui

黎紅梅

4C

Chinese History

1st

Yeung Ka Yan

楊嘉茵

4E

History

1st

Li Wai Lung

李偉隆

4B

Chinese Literature

1st

Tam Yee Lam

譚依林

4D

Physical Education (HKDSE)

1st

Yeung Kai Chun

楊啟俊

4D

Information & Communication Technology

1st

Yeung Cho Tak

楊楚德

5C

Form Prize (2017-18 First Term)

1st

Chan Kwing Hung

陳炯鴻

5E

Form Prize (2017-18 First Term)

2nd

Cheuk Miu Lai

卓妙麗

5E

Form Prize (2017-18 First Term)

3rd

Lai Ching

黎靜

5D

Form Prize (2017-18 First Term)

4th

Ho Kin Yi

何健兒

5C

Form Prize (2017-18 First Term)

5th

Lee Yu Lin

李玉琳

5C

Form Prize (2017-18 First Term)

6th

Chan King Yeung

陳景揚

5D

Form Prize (2017-18 First Term)

7th

Ng Yu Yan

吳裕殷

5C

Form Prize (2017-18 First Term)

8th

Chan Kin Lung

陳健龍

5D

Form Prize (2017-18 First Term)

9th

Wong Yat Hee

黃鎰烯

5D

Form Prize (2017-18 First Term)

10th

Leung Hin Wang

梁軒宏

5A

Class Prize (2017-18 First Exam)

1st

Lam Yat Tong

林溢堂

5A

Class Prize (2017-18 First Exam)

2nd

Tang Yuen Ting

鄧婉婷

5A

Class Prize (2017-18 First Exam)

3rd

Yeung Chi Hong

楊志康

5B

Class Prize (2017-18 First Exam)

1st

Ma Man To

馬文韜

5B

Class Prize (2017-18 First Exam)

2nd

Yiu Cheuk Fung

饒卓峰

5B

Class Prize (2017-18 First Exam)

3rd

Yeung CHo Tak

楊楚德

5C

Class Prize (2017-18 First Exam)

1st

Ho Kin Yi

何健兒

5C

Class Prize (2017-18 First Exam)

2nd

Lee Yu Lin

李玉琳

5C

Class Prize (2017-18 First Exam)

3rd

Lai Ching

黎靜

5D

Class Prize (2017-18 First Exam)

1st

Chan King Yeung

陳景揚

5D

Class Prize (2017-18 First Exam)

2nd

Chan Kin Lung

陳健龍

5D

Class Prize (2017-18 First Exam)

3rd

Chan Kwing Hung

陳炯鴻

5E

Class Prize (2017-18 First Exam)

1st

Cheuk Miu Lai

卓妙麗

5E

Class Prize (2017-18 First Exam)

2nd

Yan Wing Him

甄永謙

5E

Class Prize (2017-18 First Exam)

3rd

Yan Wing Him

甄永謙

5E

Chinese Language

1st

Yan Wing Him

甄永謙

5E

History

1st

Yan Wing Him

甄永謙

5E

Liberal Studies

1st

Sit Man Ching

薛文靜

5D

English Language

1st

Chan Kwing Hung

陳炯鴻

5E

Mathematics

1st

Chan Kwing Hung

陳炯鴻

5E

Physics

1st

Cheuk Miu Lai

卓妙麗

5E

Chinese History

1st

Yeung Cho Tak

楊楚德

5C

Geography

1st

Yeung Cho Tak

楊楚德

5C

BAFS

1st

Yeung Cho Tak

楊楚德

5C

Mathematics (M1)

1st

Yeung Cho Tak

楊楚德

5C

Economics

1st

Ho Kin Yi

何健兒

5C

Chemistry

1st

Lai Ching

黎靜

5D

Biology

1st

Wong Chun King

黃進景

5D

Mathematics (M2)

1st

Cheung Pui Kai

張培楷

5E

Visual Arts (HKDSE)

1st

Lau Chiu Yu

劉昭妤

5C

Physical Education (HKDSE)

1st

Lam Tsz Fung

林梓楓

5C

Information & Communication Technology

1st

Cheung Po Yan

張寶欣

5C

Chinese Literature

1st

 

Top