2018-2019 First Academic Prize Presentation

Date: 12/03/2019

Name

C.Name

Class

subject

Place

Ip Chi Yan

葉芷茵

1A

Form Prize (2018-19 First Term)

First

Enkhsaikhan Misheel

 

1A

Form Prize (2018-19 First Term)

Second

Wu Yiu Tsz

胡耀梓

1B

Form Prize (2018-19 First Term)

Third

Ting Kit Lam

丁杰林

1C

Form Prize (2018-19 First Term)

Fourth

Yuen Tsz Man

袁紫雯

1C

Form Prize (2018-19 First Term)

Fifth

Fung Chun Ming

馮俊銘

1D

Form Prize (2018-19 First Term)

Sixth

Au Chiu Chun

歐昭駿

1A

Form Prize (2018-19 First Term)

Seventh

Lee Chun Ho

李俊浩

1B

Form Prize (2018-19 First Term)

Eighth

Chan Chun On

陳俊安

1D

Form Prize (2018-19 First Term)

Ninth

Ip Ka Yi

葉嘉怡

1B

Form Prize (2018-19 First Term)

Tenth

Ip Chi Yan

葉芷茵

1A

Class Prize (2018-19 First Term)

First

Enkhsaikhan Misheel

 

1A

Class Prize (2018-19 First Term)

Second

Au Chiu Chun

歐昭駿

1A

Class Prize (2018-19 First Term)

Third

Wu Yiu Tsz

胡耀梓

1B

Class Prize (2018-19 First Term)

First

Lee Chun Ho

李俊浩

1B

Class Prize (2018-19 First Term)

Second

Ip Ka Yi

葉嘉怡

1B

Class Prize (2018-19 First Term)

Third

Ting Kit Lam

丁杰林

1C

Class Prize (2018-19 First Term)

First

Yuen Tsz Man

袁紫雯

1C

Class Prize (2018-19 First Term)

Second

Chan Chung Yin

陳誦賢

1C

Class Prize (2018-19 First Term)

Third

Fung Chun Ming

馮俊銘

1D

Class Prize (2018-19 First Term)

First

Chan Chun On

陳俊安

1D

Class Prize (2018-19 First Term)

Second

Tse Tsz Ho

謝梓浩

1D

Class Prize (2018-19 First Term)

Third

Ip Chi Yan

葉芷茵

1A

English Language

First

Ip Chi Yan

葉芷茵

1A

Integrated Science

First

Ip Chi Yan

葉芷茵

1A

Geography

First

Ip Chi Yan

葉芷茵

1A

History

First

Ng Tsan

吳燦

1A

Chinese History

First

Lee Chun Ho

李俊浩

1B

Mathematics

First

Ip Ka yi

葉嘉怡

1B

Chinese Language

First

Yuen Tsz Man

袁紫雯

1C

Liberal Studies

First

Law Yat Yin

羅一言

2A

Form Prize (2018-19 First Term)

First

Chow Yui Chung

鄒銳聰

2A

Form Prize (2018-19 First Term)

Second

Liu Li

劉莉

2B

Form Prize (2018-19 First Term)

Third

Hui Chung Ling

許鐘玲

2B

Form Prize (2018-19 First Term)

Fourth

Chen Yinchao

陳銀潮

2B

Form Prize (2018-19 First Term)

Fifth

Guo Jihong

郭繼鴻

2D

Form Prize (2018-19 First Term)

Sixth

Law Sai Hin

羅世軒

2C

Form Prize (2018-19 First Term)

Seventh

Cheng Cheuk Kong

鄭卓剛

2D

Form Prize (2018-19 First Term)

Eighth

Liu Haoyu

劉浩宇

2B

Form Prize (2018-19 First Term)

Ninth

Yau Man Ching

丘文靜

2B

Form Prize (2018-19 First Term)

Tenth

Law Yat Yin

羅一言

2A

Class Prize (2018-19 First Term)

First

Chow Yui Chung

鄒銳聰

2A

Class Prize (2018-19 First Term)

Second

Tam Ka Po

譚家寶

2A

Class Prize (2018-19 First Term)

Third

Liu Li

劉莉

2B

Class Prize (2018-19 First Term)

First

Hui Chung Ling

許鐘玲

2B

Class Prize (2018-19 First Term)

Second

Chen Yinchao

陳銀潮

2B

Class Prize (2018-19 First Term)

Third

Law Sai Hin

羅世軒

2C

Class Prize (2018-19 First Term)

First

Kwai Hiu Fai

季曉暉

2C

Class Prize (2018-19 First Term)

Second

Li Chak Fung

李澤峰

2C

Class Prize (2018-19 First Term)

Third

Guo Jihong

郭繼鴻

2D

Class Prize (2018-19 First Term)

First

Cheng Cheuk Kong

鄭卓剛

2D

Class Prize (2018-19 First Term)

Second

Sin Hiu Kwan

冼曉君

2D

Class Prize (2018-19 First Term)

Third

Law Yat Yin

羅一言

2A

English Language

First

Law Yat Yin

羅一言

2A

Mathematics

First

Law Yat Yin

羅一言

2A

Geography

First

Law Yat Yin

羅一言

2A

History

First

Chow Yui Chung

鄒銳聰

2A

Integrated Science

First

Chow Yui Chung

鄒銳聰

2A

Liberal Studies

First

Hui Chung Ling

許鐘玲

2B

Chinese Language

First

Hui Chung Ling

許鐘玲

2B

Chinese History

First

Lam Pui Chak

林培澤

3A

Form Prize (2018-19 First Term)

First

Wong Chi Wai

王智煒

3B

Form Prize (2018-19 First Term)

Second

Lee Cheuk Hon

李卓翰

3A

Form Prize (2018-19 First Term)

Third

Ng Pak Wing

吳柏潁

3A

Form Prize (2018-19 First Term)

Fourth

Lee Cheuk Lam

李卓霖

3B

Form Prize (2018-19 First Term)

Fifth

Yau Lui Ching

邱旅靜

3A

Form Prize (2018-19 First Term)

Sixth

Liu Cheuk Chi

廖卓芝

3B

Form Prize (2018-19 First Term)

Seventh

Chan Man Hon

陳文瀚

3A

Form Prize (2018-19 First Term)

Eighth

Yip Ka Yi

葉嘉怡

3A

Form Prize (2018-19 First Term)

Ninth

Yuen Ka Ying

袁嘉盈

3B

Form Prize (2018-19 First Term)

Tenth

Lam Pui Chak

林培澤

3A

Class Prize (2018-19 First Term)

First

Lee Cheuk Hon

李卓翰

3A

Class Prize (2018-19 First Term)

Second

Ng Pak Wing

吳柏潁

3A

Class Prize (2018-19 First Term)

Third

Wong Chi Wai

王智煒

3B

Class Prize (2018-19 First Term)

First

Lee Cheuk Lam

李卓霖

3B

Class Prize (2018-19 First Term)

Second

Liu Cheuk Chi

廖卓芝

3B

Class Prize (2018-19 First Term)

Third

Kwok Mung Chiu

郭夢潮

3C

Class Prize (2018-19 First Term)

First

Guo Jiedan

郭洁丹

3C

Class Prize (2018-19 First Term)

Second

Luk Hei Man

陸稀汶

3C

Class Prize (2018-19 First Term)

Third

Tang Chiu Tung

鄧昭桐

3D

Class Prize (2018-19 First Term)

First

Lui Chun Shing

呂俊鋮

3D

Class Prize (2018-19 First Term)

Second

Tse Yan

謝恩

3D

Class Prize (2018-19 First Term)

Third

Lam Pui Chak

林培澤

3A

English Language

First

Lam Pui Chak

林培澤

3A

Physics

First

Lee Cheuk Hon

李卓翰

3A

Chemistry

First

Ng Pak Wing

吳柏潁

3A

EPA

First

Lin Yun Yam

林潤鑫

3A

History

First

Lee Cheuk Lam

李卓霖

3B

History

First

Tsoi Nga Ching

蔡雅晴

3A

Chinese Language

First

Yau Lui Ching

邱旅靜

3A

Geography

First

Lee Cheuk Lam

李卓霖

3B

Mathematics

First

Chan Ka Yi

陳嘉怡

3B

Chinese History

First

Ma Wai Yi

馬慧怡

3B

Biology

First

Ng Chung Ming

吳頌銘

4D

Form Prize (2018-19 First Term)

First

Yu Chun Wa

余俊華

4D

Form Prize (2018-19 First Term)

Second

Luk Man Fung Ricky

陸文鋒

4E

Form Prize (2018-19 First Term)

Third

Lam Cho Ling

林楚玲

4D

Form Prize (2018-19 First Term)

Fourth

Lam Hoi Ying

林鎧盈

4C

Form Prize (2018-19 First Term)

Fifth

Fan Yeung Ching

范洋菁

4C

Form Prize (2018-19 First Term)

Sixth

Yue Yan Nang

余欣能

4E

Form Prize (2018-19 First Term)

Seventh

Yau Yuet Ming

丘月明

4E

Form Prize (2018-19 First Term)

Eighth

Chan Chi Shing

陳志誠

4E

Form Prize (2018-19 First Term)

Ninth

Pat Ka Yi

畢嘉怡

4D

Form Prize (2018-19 First Term)

Tenth

Yip Hoi Man

葉凱文

4A

Class Prize (2018-19 First Term)

First

Chen Ho Kwing

陳昊炅

4A

Class Prize (2018-19 First Term)

Second

Chan Chak Fung

陳澤鋒

4A

Class Prize (2018-19 First Term)

Third

Zhang Kamlam

張錦林

4B

Class Prize (2018-19 First Term)

First

Ng Kai Wing

吳佳穎

4B

Class Prize (2018-19 First Term)

Second

Chong Hiu Lam

莊曉琳

4B

Class Prize (2018-19 First Term)

Third

Lam Hoi Ying

林鎧盈

4C

Class Prize (2018-19 First Term)

First

Fan Yeung Ching

范洋菁

4C

Class Prize (2018-19 First Term)

Second

Wong Ka Chun

王家俊

4C

Class Prize (2018-19 First Term)

Third

Ng Chung Ming

吳頌銘

4D

Class Prize (2018-19 First Term)

First

Yu Chun Wa

余俊華

4D

Class Prize (2018-19 First Term)

Second

Lam Cho Ling

林楚玲

4D

Class Prize (2018-19 First Term)

Third

Luk Man Fung Ricky

陸文鋒

4E

Class Prize (2018-19 First Term)

First

Yue Yan Nang

余欣能

4E

Class Prize (2018-19 First Term)

Second

Yau Yuet Ming

丘月明

4E

Class Prize (2018-19 First Term)

Third

Fan Yeung Ching

范洋菁

4C

Chinese Language

First

Fan Yeung Ching

范洋菁

4C

Liberal Studies

First

Huang Xinyu

黃莘予

4C

Visual Arts (HKDSE)

First

Ku Lok Man

古樂文

4C

Physical Education (HKDSE)

First

Tsui Ching

徐靜

4C

Economics

First

Ng Chung Ming

吳頌銘

4D

Mathematics

First

Ng Chung Ming

吳頌銘

4D

Biology

First

Yu Chun Wa

余俊華

4D

Chemistry

First

Lam Cho Ling

林楚玲

4D

History

First

Tsang Wai Kiu

曾慧喬

4D

Chinese History

First

Tsang Wai Laam

曾慧嵐

4D

Geography

First

Yue Yan Nang

余欣能

4E

Physics

First

Yau Yuet Ming

丘月明

4E

Chinese Literature

First

Chan Chi Shing

陳志誠

4E

English Language

First

Li Jun

李珺

4E

BAFS

First

Li Jun

李珺

4E

Information & Communication Technology

First

Lam Tsz Lik

林子力

5C

Form Prize (2018-19 First Term)

First

Cheng Ka Ho

鄭嘉浩

5D

Form Prize (2018-19 First Term)

Second

Ho Cheuk Him Justin

何卓謙

5E

Form Prize (2018-19 First Term)

Third

Wong Sin Yau

黃倩悠

5C

Form Prize (2018-19 First Term)

Fourth

Li Wai Yee

李慧儀

5C

Form Prize (2018-19 First Term)

Fifth

Liu Yuen Tung

廖婉童

5D

Form Prize (2018-19 First Term)

Sixth

Tsim Tsz Yeung

詹梓洋

5E

Form Prize (2018-19 First Term)

Seventh

Chau San Yu

鄒燊裕

5C

Form Prize (2018-19 First Term)

Eighth

Yu Nga Sze

余雅詩

5D

Form Prize (2018-19 First Term)

Ninth

Yeung Ka Yan

楊嘉茵

5E

Form Prize (2018-19 First Term)

Tenth

Chan Man Choi

陳敏才

5A

Class Prize (2018-19 First Term)

First

Wong Hon Hei

黃漢熙

5A

Class Prize (2018-19 First Term)

Second

Chan Hung Fai

陳鴻輝

5A

Class Prize (2018-19 First Term)

Third

Li Wai Lung

李偉隆

5B

Class Prize (2018-19 First Term)

First

Chu Ka Yi

朱家怡

5B

Class Prize (2018-19 First Term)

Second

Sze Ping Sum

施冰心

5B

Class Prize (2018-19 First Term)

Third

Lam Tsz Lik

林子力

5C

Class Prize (2018-19 First Term)

First

Wong Sin Yau

黃倩悠

5C

Class Prize (2018-19 First Term)

Second

Li Wai Yee

李慧儀

5C

Class Prize (2018-19 First Term)

Third

Cheng Ka Ho

鄭嘉浩

5D

Class Prize (2018-19 First Term)

First

Liu Yuen Tung

廖婉童

5D

Class Prize (2018-19 First Term)

Second

Yu Nga Sze

余雅詩

5D

Class Prize (2018-19 First Term)

Third

Ho Cheuk Him Justin

何卓謙

5E

Class Prize (2018-19 First Term)

First

Tsim Tsz Yeung

詹梓洋

5E

Class Prize (2018-19 First Term)

Second

Yeung Ka Yan

楊嘉茵

5E

Class Prize (2018-19 First Term)

Third

Chan Man Choi

陳敏才

5A

Information & Communication Technology

First

Li Wai Lung

李偉隆

5B

Chinese Literature

First

Lam Tsz Lik

林子力

5C

Chinese Language

First

Lam Tsz Lik

林子力

5C

Liberal Studies

First

Lam Tsz Lik

林子力

5C

Chinese History

First

Lam Tsz Lik

林子力

5C

BAFS

First

Lam Tsz Lik

林子力

5C

Mathematics (M1)

First

Lam Tsz Lik

林子力

5C

Visual Arts (HKDSE)

First

Wong Sin Yau

黃倩悠

5C

Geography

First

Cheng Ka Ho

鄭嘉浩

5D

Physics

First

Liu Yuen Tung

廖婉童

5D

Chemistry

First

Wong Ho Yan

黃可恩

5D

English Language

First

Cheung Hok Yat

張學溢

5D

Mathematics (M2)

First

Ho Cheuk Him Justin

何卓謙

5E

Economics

First

Yeung Ka Yan

楊嘉茵

5E

History

First

Chung Tak Hei

鍾德曦

5E

Mathematics

First

Li Ho Lam

李灝霖

5E

Physical Education (HKDSE)

First

Muhammad Faizan Fakhar

木輝

5E

Biology

First

Form One
Form 2
Form Three
Form Four
Form Five
Top