2018-2019 Awards and Achievement

 

Competitions/Events

Prizes/Details

O

V

E

R

A

L

L

11th WTS District Outstanding Students Selection

大仙區傑出學生選

 

Outstanding Student Award:

Junior Form: 

1A     IP CHI YAN (葉芷茵)

1A     ENKHSAIKHAN  MISHEEL

1C     LIU KA LOK (廖家樂)

1C     SHEK WING TUNG JANE (石潁桐)

2B    CHEN YINCHAO (陳銀潮)

Junior Form Leadership Award    

1A     ENKHSAIKHAN MISHEEL

 

Senior Form:

4C     FAN YEUNG CHING (范洋菁)

5C     WONG SHUK LING (黃淑鈴)

Hong Kong Wong Tai Sin Industry & Commerce Association

黃大仙工商業聯會

文志學金

Best Improvement Award :

5E     TSAI MAN MAN (蔡文雯)         

Sir Edward Youde Memorial Prizes for Senior Secondary School Students

2018/19

6C    YEUNG CHO TAK (楊楚德)

6E     CHAN KWING HUNG  (陳炯鴻)

 

The Hong Kong Taoist Association

『信善紫闕玄觀學金』

6E    YAN WING HIM  (甄永謙)

6D     WONG YAT HEE  (黃鎰烯)

6E    CHEUK MIU LAI  (卓妙麗)

明日之星-上游學金

5C    WONG SIN YAU (黃倩悠)

5C    LI WAI YEE (李慧儀)

5D    CHENG KA HO (鄭嘉浩)

2018-19 Johns Hopkins Center for Talented Youth (CTY) Scholarship

(qualified to attend 2019 Summer Camp at HKU)

3A     TSOI NGA CHING       蔡雅晴

3B     WONG CHI WAI          王智煒

2A     TAM KA PO                  譚家寶

2C     LI CHAK FUNG          李澤峰

2C     KWAI HIU FAI             季曉暉

Hong Kong Young Ambassador Scheme 2018/19

香港年大使計劃

 

Silver Medal:

5D    Chan Wai Yan 陳慧茵

5D    Lam Hoi Fai 林凱暉

5E    Kam Kai Hin 金棨騫

Link University Scholarship 2019

領展大學生獎學金

6C    YEUNG CHO TAK  (楊楚德)

ARTS

攝影學會︰【2019關愛長者攝影比賽】

優異(學生組)中三 馬慧怡

The Wharf Hong Kong Secondary school Art Exhibition 2019

九龍倉全港中學生繪畫比賽

張培楷 (全港首七名,被邀參加由九龍倉藝術贊助 - 德國藝術交流團)

Youth Art Festival (western painting final)

年藝術節2018(西畫)

Senior – Cheung Pui Kai (Merit)

Junior – Isis Yue (Second)

Hong Kong Exhibition of student Visual Arts work (HKEDB)

香港中學生視覺藝術作品展

林子力 (優異)

Secondary School Distinguished Artwork Exhibition 2019

中學生傑出作品展2019

Organized by City University of Hong Kong

黃莘予 (優異)

林子力 (非凡)

“The Ocean’s New Clothes” T-Shirt Graphic Design Competition 2018

Organized by Agriculture fisheries and conservation department

 

Senior:  5D Wong Ting Yin (Second)

人文” photography and colouring competition

East Kowloon District Resident Council

Senior:  4A Yip Hoi Man (First)

Wedding Card Design Competition

Organized by The Hong Kong Federation of Youth Groups

4C Huang Xinyu

2019 Hong Kong Youth Music Interflows

Chinese Orchestra - Merit

Joint School Music Competition

Secondary School Solo- Expolar - Goden Medal

1D MA CHUN HIN

HK Schools  Music Festival

Piano Grade 5 – merit – 3B Liu Cheuk Chi

Pipa ensemble – merit – 4E Li Jun

Piano Solo Grade 8- Third – 4C Man Ching Ling

Dizi Solo Junior – Second – 2C Law Sai Hin

Zheng Solo Senior- Champion – 2A So Hei Yeung

Certificate of Proficiency – 17 students

Inter-school Drama Fest 2019

Organizer: The Association of English Medium Secondary Schools

Venue: Ho Lap College

Results:

Ho Lap College (Sponsored by Sik Sik Yuen)

The Inevitable Demise of Cade Reuben     

Outstanding Teamwork

Outstanding Performer: Leung Ho Lam, Brian

Outstanding Performer: Enkhsaikhan Misheel

 

 

SPORTS

【嗇色園中學第七屆聯校運動會】

本校獲以下獎項:

全場總亞軍

女甲個人冠軍:劉昭妤

女子乙組團體亞軍

男子甲組團體亞軍

男子乙組團體亞軍

女子團體總亞軍

男子團體總亞軍

 

校董會盃邀請賽:

冠軍:可立

2018 瑞典手球比賽】

5E何卓謙及5B林德智入選香港手球代表隊 (16歲以下)並於聖誕節期間到瑞典參加瑞典手球比賽。

2019港澳手球埠際賽 (中學組別)

5B 廖佳樂及5E 何卓謙入選港澳埠際賽(手球項目)香港代表隊,並獲冠軍

【駿源盃男子手球邀請賽】

比賽成績:        季軍 (男子甲組)

                            殿軍 (男子乙組)

學界乒乓球比賽2018-19

第三組,九龍二區,

女乙組              亞軍

男丙組              殿軍

男子團體           亞軍

【學校體育推廣計劃外展練計劃

中學籃球挑戰賽】

男子籃球隊 -冠軍

 

Wong Tai Sin Secondary School Basketball League 2019

【黃大仙中學籃球聯賽 2019

男子組 冠軍

 

學界籃球比賽】2018-19

第一組, 九龍區

男丙組 殿軍

【南華早報泥漿跑賽事】/ SCMP MUD RACE

混合組優異

【屈臣士集團香港學生運動員獎2018-2019

5E    何卓謙

A

C

A

D

E

M

I

C

World Class Test (Spring) 2019

世界數學測試

1C     TING KIT LAM  丁杰林

Distinction in Mathematics and Merit in Problem Solving

The Chinese University of Hong Kong

Summer Institute

中文大學暑期課程

5C    WONG SIN YAU (黃倩悠)

5D     CHEUNG KA FU ANDREW (張嘉富)

5D     LIU YUEN TUNG (廖婉童)

70th (2018) Hong Kong Schools Speech Festival

【第七十屆香港學校朗誦節】

 

English

Category: Solo Verse Speaking

Third Prize: Leung Ho Lam (F.2C)

Lam Tsz Lik (F.5C)

Tayyeba (F.4D)

Second Prize: Misheel Enkhsaikhan (F.1A)

 

Category: Public Speaking

Third Prize: Lau Wing Yan (F.5E)

 

Category: Choral Speaking

Credit: Ho Lap College F.2 Choral Speaking Team

 

中文科

冠軍:2C 關詩雅(普通話)

亞軍:2B 許鐘玲(普通話)2D陳垣因()5E金棨騫()

優良:39

陳嘉怡、陳焯熙、賴郁雯、楊子鋒、吳慧貞、周霖、廖婉童、周文蔚、林鎧盈、謝潔儀、李翠盈、李偉隆、劉潤鵬、黃俊賢、梁晉浩、劉黎雨、劉莉、林慧寧、丘文靜、周敏莉、李詠茵、李家稀、陳贇、余雅詩、伍詠琳、吳嘉兒、蔡雅晴、盧雪瀅、黎雅麗、鄭穎、莊悅、陳俊安、林倩兒、楊嘉茵。

良好:18

吳道南、譚少明、馬曉婷、石潁桐、周敏莉、李敏儀、侯家謙、黃嘉熙、羅一言、陳子欣、梁咏恩、范芷、岑佩娜、李斯朗、劉潤鵬、李澤港、趙穎珮、陳熙庭。

【香港育大學主辦】

善言巧論:口語溝通大賽

中六級共九人參加:中六楊楚德獲五級,甄永謙獲五星

甄永謙同學於文憑試小組討論比賽組別獲得最佳論手

(文憑試小組討論比賽組別成績最佳同學)

【第十一屆慧中國語文廣播劇創作演繹比賽 (總決賽)

主辦:聰穎育慈善基金

參與人數: 4  優異

2018-2019 Asian English Usage Contest

F.1D Tse Tsz Ho- 1 Bronze Award

F.2A  Abdul Rafay Asim- 1 Gold and 1 Silver Awards

F.2A Chow Yui Chung- 2 Bronze Awards

F.3A Cheung Sai Yiu- 1 Silver and 1 Bronze Awards

F.3B Yuen Ka Ying- 2 Bronze Awards

English Public Speaking Contest 2019

Organizer: HKFYG

Result: 5E  BARUA SHANGJUTY (3) completed the District Finals (Senior Division) and attained the ‘Certificate of District Finalists’

2019 Canadian English Writing Invitation Contest

F.1B Wu Yiu Tsz – 1 Silver and 1 Bronze Awards

F.2A Abdul Rafay Asim- 1 Bronze Award

F.5D  Wong Hang Ho- 1 Bronze Award

F.5D  Liu Yuen Tung- 1 Bronze Award

F.5E  Yeung Ka Yan- 1 Silver Award

12th Hong Kong Students Open Speech Competition

Category: Prose Reading     No. of Participants: 4

Result:

F.3 – Champion (F.3B ASGHAR OBAID)

F.4 – First-runner up (F.4D TAYYEBA)

Second-runner up (F.4D NADIA MARYAM)

20th HKPTU English Debating Competition 2018-19 (EMI schools)

F.4 team

Motion: Extinct species should be brought back from the dead

CCC Ming Kei College (Affirmative) vs Ho Lap College (Negative)

Speakers: 1st- Vincy Yuen (F. 4D), 2nd- Eason Choi (F. 4D) and 3rd –Tayyeba (F. 4D)

Place: CCC Ming Kei College

Result: The negative team won

PolyU Science and Mathematics Competition 2019

香港理工大學高中數理比賽

High Distinction in Mathematics

5C     TAM CHEUK WUN               譚焯桓

5D     CHEUNG KA FU ANDREW          張嘉富

5E     TSIM TSZ YEUNG                 詹梓洋

Distinction in Biology

5D     LIU YUEN TUNG                  廖婉童

The International Competitions and Assessments for Schools (ICAS)

聯校學科評估比賽

Distinction (Mathematics in English)

1A     LEUNG LOK YIN                  梁樂然

1B     LEE CHUN HO                       李俊浩

1C     LIU KA LOK                           廖家樂

1C     TING KIT LAM                      丁杰林

2A     LAW YAT YIN                       羅一言

2B     CHEUNG CHUN HIN            張俊軒

3A     LAM PUI CHAK                     林培澤

Distinction (English)

1B  WU YIU TSZ                         胡耀梓

S

E

R

V

I

C

E

      

【領袖生內地交流計劃(2018/19)】

5位獲取錄, 免費參加12月或3月的北京交流團.

5B李偉隆, 5C黃淑鈴, 5E謝逴喬, 劉穎茵, 楊嘉茵)

黃大仙區中學校長會

「學生醫護體驗計劃2019

 

6D     CHAN KING YEUNG            陳景揚

6E     CHUNG HO CHING              鍾可澄

6E     CHUNG YUK HA                  鍾玉霞

6D     LAI CHING                             黎靜

6C     KUNG SUI HIN                      龔瑞軒

6E     CHEUK MIU LAI                   卓妙麗

Raffle tickets Selling 2019 of Girl Guides and Ranger sections

Sixth in the total sales among Hong Kong

Top