2017-2018 Awards and Achievements

 

Competitions/Events

Prizes/Details

O

V

E

R

A

L

L

11th WTS District Outstanding Students Selection

黄大仙區傑出學生選舉

 

Outstanding Student Award:

Junior Form: 

1A     AYESHA   

1B     HUI CHUNG LING (許鐘玲)

3B     LAM CHO LING (林楚玲)

Senior Form:

4E     HO CHEUK HIM JUSTIN (何卓謙)

5E     CHEUK MIU LAI (卓妙麗)

5E     YAN WING HIM (甄永謙)

10th Kowloon Region Outstanding Students Selection

第十屆九龍地域傑出學生選舉

 

Outstanding Student Award:

1B     HUI CHUNG LING (許鐘玲)

Excellent Student Award

4E     HO CHEUK HIM JUSTIN (何卓謙)

Hong Kong Wong Tai Sin Industry & Commerce Association

黃大仙工商業聯會

文志獎學金

Best Improvement Award :

4C    WONG SIN YAU (黃倩悠)

Sir Edward Youde Memorial Prizes for Senior Secondary School Students

2017/18

6D    MAK HO YIN (麥浩然)

6C     AU KAI YAM (區佳音)       

 

The Hong Kong Taoist Association

『信善紫闕玄觀獎學金』

6C    WONG YU SHING (汪宇盛)

6D     WONG LO YEE (黃潞頤)

6D    LAM CHEUK YIN (林卓妍)

CMA & Donors Scholarship

2017年廠商會奬學金』

5C     YEUNG CHO TAK (楊楚德)

6D    MAK HO YIN (麥浩然)

2017-18 Johns Hopkins Center for Talented Youth (CTY) Scholarship

2B    Chan Man Hon (陳文瀚)

2B    Wong Chi Wai (王智煒)

2B    Tsoi Nga Ching (蔡雅晴)

【馮漢柱教育信託基金 (2017-18)  -- 青少年領袖獎勵計劃】

傑出學生

2D     CHIU WING HEI( 趙詠熙) 

2018明日之星-上游獎學金

Future Stars-Upward Mobility Scholarship 2018

 

5C     YEUNG CHO TAK (楊楚德)

5E     CHEUK MIU LAI  (卓妙麗)

A

C

A

D

E

M

I

C

Outstanding Performance in HKDSE 2018

 

The University of Hong Kong (HKU)

6D     MAK HO YIN (麥浩然)

          Bachelor of Science in Actuarial Science

6D     TU JONATHAN YIU YEN (涂耀仁)

          Bachelor of Science

6D     WONG KA HO  (黃嘉豪)

Bachelor of Economics / Bachelor of Economics and Finance

The Chinese University of Hong Kong (CUHK)

6C     AU KAI YAM (區佳音)       

Integrated Bachelor of Business Administration Programme

6C     CHUNG WUT KIU (鍾活喬)

          Bachelor of Science

6D     LAM CHEUK IN  (林卓妍)

          Bachelor of Science

6A     LAM CHING IP  (林靖燁)

          Bachelor of Science

6D     LIU CHAK FUNG (廖澤楓)

          Bachelor of Science

6C     SHEK MEI TING (石美婷)

          Professional Accountancy

6C     ZHANG WENYI (張文憶)

          Bachelor of Engineering

6C     WONG YU SHING (汪宇盛)

          Bachelor of Engineering

Hong Kong University of Science and Technology (HKUST)

6D     LEUNG CHAK MAN (梁澤民)

          Bachelor of Science

6D     WONG LO YEE (黃潞頤)

          BBA Professional Accounting

The Hong Kong Polytechnic University (PolyU)

6C     CHAN YING MANG  (陳盈萌)

          BBA (Hons) in Accountancy

6D     CHEN GUANGZHENG (陳光正)

          BSc (Hons) in Nursing

6C     LAM KWOK KUEN  (林國權)

          BBA (Hons) in Accounting & Finance

6C     LAW KAI CHI  (羅佳智)

          BBA (Hons) in Marketing

6C     YAU WAI  (邱威)

          Broad Discipline of Hotel and Tourism Management

City University of Hong Kong (CityU)

6C     YEUNG YIN LING  (楊賢玲)

          BBA Management

Hong Kong Baptist University (HKBU)

6C     CHUNG WAI PONG (鍾偉邦)

Bachelor of Business Administration - Entrepreneurship Concentration

World Class Test (Spring)

世界數學測試

1A     Law Yat Yin (羅一言)

(Double Distinction, Mathematics and Problem Solving)

2D     Cheung San Yu  (張燊宇 )

Distinction in Mathematics

The Hong Kong University of Science and Technology (HKUST) Dual Program

香港科技大學/中學雙修課程

Physics (Pre-Stage)

3B     YUE YAN NANG (余欣能)

Mathematics (Level 1)

4C     LAI HUNG MUI (黎紅梅)

4C     LAM TSZ LIK (林子力)

4C     WONG SIN YAU (黃倩悠)

4D     CHENG KA HO (鄭嘉浩)

4D     WONG HO YAN (黃可恩)

4E     CHUNG TAK HEI (鍾德曦)

4E     SIU KING HEI (蕭景禧)

4E     TSIM TSZ YEUNG (詹梓洋)

The Chinese University of Hong Kong

Summer Institute

中文大學暑期課程

5E     AU KA WING (區迦詠)

5E     CHEUNG CHUN HO (張津豪)

5E     CHOW WING TUNG (周泳彤)

5E     YAN WING HIM (甄永謙)

The Chinese University of Hong Kong

Summer Clinical Attachment Programme

中文大學暑期醫護課程

5C     HO KINYEE (何健兒)

 

69th (2017) Hong Kong Schools Speech Festival

【第六十九屆香港學校朗誦節】

 

English

64 students participated in solo verse/ public speaking competitions. Over 85% of them attained Certificates of Merit. 9 students were awarded First, Second or Third Prizes. The F. 2 Choral Speaking Team attained a Certificate of Merit

 

Solo Verse Speaking: 2D Asghar Obaid -- First Prize

Solo Verse Speaking: 3A Nadia Maryam -- First Prize

Solo Verse Speaking: 5D Choi Yee Wing -- First Prize

Public Speaking: 5E Yan Wing Him –Second Prize

Solo Verse Speaking: 1A Shaista Bibi -- Third Prize

Solo Verse Speaking: 1B Hui Chung Ling -- Third Prize

Public Speaking:3A Fan Yeung Ching -- Third Prize

Solo Verse Speaking: 5C Ho Yee Ching -- Third Prize

Solo Verse Speaking: 5D Sit Man Ching -- Third Prize

 

中文科

冠軍:金棨騫

 

23位同學獲優良等級:鍾惠淇、何健兒、何綺晴、楊芷晴、周遙霖、譚少明、林鎧盈、葉凱文、趙穎珮、陳雅雯、李翠盈、李詠茵、甄永謙、黃俊賢、羅進傑、陳垣因、龍穎如、丘文靜、關詩雅、許鐘玲、余雅詩、黃芷盈、傅善雯

 

10位同學獲良好等級:鍾嘉慧、吳芷欣、馬文韜、李偉隆、潘璟樂、朱藝、李紫薇、叶嘉慧、伍詠琳、陳紀妤

【善言巧論:口語溝通比賽】

比賽題目:政府應設立國歌法

正方為伯裘書院 反方為可立中學

5C楊楚德獲最佳辯論員獎  

5D 吳榮楷獲最佳交互問答員獎

「舒壓強身健康工作」原子筆書法比賽

校際組季軍        5D 蕭穎妍

39屆中國 -- 日本國際書法大賽

青年組銅獎        5D 蕭穎妍

Hong Kong Secondary School English Writing Competition 2017-18

Organizer: Asia Children Education Association

Participants: 8

5C Yeung Cho Tak , 5D Sit Man Ching , 5D Tang Jasmine

5D Lau Suet Sze , 5E Cheung Tsun Ho , 5E Chung Ho Ching

5E Muhammad-Zulkifl , 5E Zhong Jia Hui

 

Name of awards:

Senior Secondary Division – Most Creative Writer-Merit

by 5E Chung Ho Ching

19th HKPTU English Debating Competition 2017-18

Event: 19th HKPTU English Debating Competition 2017-18 (EMI F.3) –Match 1

Ho Lap (Affirmative) Vs Rosaryhill School (Negative)

No. of participants: 15 debate team members

Motion: That smart phones should not be allowed in classes

          Result: The affirmative team won.

 

Event: HKPTU 19th English Debating Competition (EMI F.3) –Match 2

Ho Lap (Affirmative) Vs Kowloon True Light School (Negative)

No. of participants: 9 debate team members

Motion: That Ding Ding has had its day

          Result: The affirmative team won.

 

Event: HKPTU 19th HKPTU Debate Competition Round 2 EMI section

Participants:  Form 5 Debate Team Members

Held in Ho Lap College (Affirmative side)

Motion:  Hong Kong should ban the sale of non-electric cars by 2030.

Opposing school:  Sing Yin College

          Winner:  Ho Lap College

 

Event: HKPTU 19th HKPTU Debate Competition Round 1 EMI section

Participants:  Form 5 Debate Team Members

Held in Ho Lap College (Affirmative side)

Motion: Should Smartphone should be allowed at school.

Opposing school:  SKH Lam Woo Secondary School

          Winner:  Ho Lap College

 

The Hong Kong Academy for Gifted Education

香港資優教育學苑

2017-2018 (Preliminary Membership)

初步學員資格

 

3A

FAN YEUNG CHING

范洋菁

Humanity

3A

LUK MAN FUNG RICKY

陸文鋒

Mathematics

3A

NG CHUNG MING

吳頌銘

Mathematics

3A

TSANG WAI LAAM

曾慧嵐

Science

3A

WONG KA CHUN

王家俊

Mathematics

3A

YUEN SUM WUN

袁心媛

Science

3B

LAM CHO LING

林楚玲

Humanity

3B

LI JUN

李珺

Humanity

3B

YAU YUET MING

丘月明

Humanity

3B

YU CHUN WA

余俊華

Mathematics

3B

YUE YAN NANG

余欣能

Science

4C

LAI HUNG MUI

黎紅梅

Leadership

4C

WONG SHUK LING

黃淑鈴

Leadership

4E

LEUNG CHUNG HEI

梁頌希

Leadership

4E

POON SHUK YIN

潘淑賢

Leadership

PolyU Science and Mathematics Competition 2017

香港理工大學高中數理比賽

5E     CHAN KWING HUNG          陳炯鴻

High Distinction in Physics, Distinction in Mathematics

 

5C     HO KIN YI           何健兒

5C     YEUNG CHO TAK       楊楚德

High Distinction in Mathematics

 

5D     LAI CHING                   黎靜

Distinction in Physics

 

5C     LAM TSZ FUNG          林梓楓

5D     CHAN KING YEUNG  陳景揚

5D     CHAN PING CHIU       陳炳超

5D     CHOW LOK HIN          周樂軒

Distinction in Mathematics

 

5C     HO YEE CHING           何綺晴

5D     CHAN PING CHIU       陳炳超

Distinction in Biology

The International Competitions and Assessments for Schools (ICAS)

聯校學科評估比賽

5E CHIAN JAZTYN PAUL CABUHAT

takes High Distinction in English

9 students take Distinction in Mathematics

4 students take Distinction in English

S

E

R

V

I

C

E

2017/2018 年度拓展女童軍運動慈善籌款獎券銷售

全港最佳銷售第六名

男童軍 – 2017 東九龍地域童軍步操比賽

亞軍

「環保為公益」慈善花卉義賣籌款

優異獎

公益少年團電影欣賞及感想報告比賽

中學組冠軍

3B      林楚玲

黃大仙區中學校長會

「學生醫護體驗計劃2018

 

第一期

6D  林卓妍

6D  梁澤民

第二期

6D  陳光正

東華三院黃大仙醫院陳淨錦病人資源中心-醫院暑期學生義工訓練及服務計劃2018

4A  吳嘉韜

4C  黃倩悠

4D  黃幸浩

4D  余凱琳

4E  歐柏謙

4E  謝逴喬

ARTS

嗇色園學校現代舞培訓計劃

22名同學參與由香港城市當代舞蹈團提供有系統的藝術發展課程,並於2018429日在香港理工大學作結業演出。

Youth Music Interflow Chinese Orchestra

【香港青年音樂匯演-中樂團比賽】

Bronze Medal

The Wharf Hong Kong Secondary school Art Exhibition

九龍倉全港中學生繪畫比賽

5E Cheung Pui Kai (Merit)

Exhibition of Distinguished Artwork by Secondary School Students 2018

中學生傑出繪畫作品展 2018

5E Cheung Pui Kai

4C Lam Tsz Lik

Hong Kong Territory-wide Youths Painting Day

全港青少年繪畫日比賽(黃大仙區)

4C Lam Tze Lik (winner)

Sai Kung District Sand Sculpture Competition

西貢區沙雕比賽

Team 1: Second Place

Team 2: Third Place

 

“The Ocean’s New Clothes” T-shirt Design Graphic Competition

海洋的新衣”T-shirt圖案設計比賽

4D Wong Ting Yin (Merit)

2018 English Drama Fest

Organizer: The Association of English Medium Secondary Schools

Drama Fest Awards:

 

Hong Kong Schools Drama Festival 2018

香港學校戲劇節 2018

 

 

Award for outstanding script

傑出劇本獎

Award for outstanding director

傑出導演獎

Award for outstanding performer (4)

傑出演員獎

Award for outstanding stage effect

傑出舞台效果獎

Award for outstanding cooperation

傑出合作獎

Award for commendable overall performance

傑出整體演出獎

Adjudicators’ Award (Performed in Tsuen Wan Town Hall)

評判推介獎(於荃灣大會堂演出)

「十坊環保產品創意設計比賽」

獲頒發「明思」特別獎以表揚卓越的產品設計手法及演繹技巧。

SPORTS

 

 

Inter- school Handball Competition

(Division I)(HK & Kowloon Area)  

Boys A Grade: 1st runner -up

Boys B Grade : 5th place

Ching Chung College Handball Invitation Competition 2017

Boys C Grade : 1st runner -up

Chun Yuen Cup Handball Invitation Competition 2017

Boys B & C Grade: 1st runner-up

 

Inter-School Table-tennis Competition

(Kowloon Area II)(Division III)

Boys A Grade: 2nd runner-up

Boys C Grade: 3rd runner-up

Boys Overall: 3rd runner-up

 

Youth Dunk Basketball & Social Service Scheme 2018

 

Junior Form:

Basketball Competition: Champion

Social Services : Champion

Overall : Champion

 

Senior Form:

Basketball Competition: 2nd runner

 

Wong Tai Sin Secondary School Basketball League 2018

 

Boys Open Grade: Champion

Basketball Challenge Competition 2018

 

Girls Open Grade: 2nd  runner-up

Hong Kong Student Sports Awards (A.S.Watson Group)

Award Winner:            5C Lau Chiu Yu

Sik Sik Yuen Secondary Schools Girls Volleyball Competition

Girls Open Grade:       2nd runner-up

Inter-school Athletics Competition

(Kowloon Area)(Division III)

 

Boys A: 5D TU JONATHAN YIU YEN/ Javelin/ 2nd

Boys A: 5B TSUI LOK HEI/ long Jump/1st 

Boys C: 2A KU LOK MAN/ 100m/ 1st

Boys C: 2B YAU HO TUNG/ 100m/2nd

Boys C: 2B YAU HO TUNG/ long Jump/1st 

Girls A:

5B     TUNG CHI WAI/4C      LAU CHIU YU

5A     CHOI TSZ WAN/3D     TAM YEE LAM

/4x100m /2nd

Top